Cyberpunk 2077 oyunu 10 Aralık 2020 tarihinde PC, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One, Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series S ve Xbox Series X için çıkmıştır. CD Projekt RED şirketi tarafından geliştirilip, CD Project şirketi tarafından yayınlanan bu oyun açık dünyada geçen aksiyon-macera tarzında bir RPG oyundur. Üstelik oyunda alt yazı olarak Türkçe dil desteği bulunması ülkemizdeki oyun severler için büyük bir jest olmuştur.

Cyberpunk 2077, 8 milyondan daha fazla ön sipariş alarak 500 milyon dolardan fazla geliri çıktığı ilk gün elde etmiştir. Oyun çıktığı bütün platformlarda toplam 8 milyon adet ön sipariş almıştır. Tüm zamanların en çok ön sipariş alan oyunu rekorunu elde etmiştir. Daha önce 7 milyon ön sipariş ile Rockstar Games firması tarafından çıkarılan GTA 5 bu rekoru elinden kaptırmıştır.

Cyberpunk 2077

The Witcher serisi ile oyunculardan tam not alan CD Projekt RED şirketi, oyunun Playstation 4 ve XBox One platformlarında yaşanan hatalardan dolayı biraz hayal kırıklığına sebep olmuştur. Yazılım ve optimizasyon hataları gibi teknik sorunlar oyunun genel puanını düşürmüştür. Sony firması oyunun hatalarla dolu Playstation 4 versiyonunu Playstation Store’dan kaldırmış, oyundan memnun olmayıp iade edenlerin paralarını geri vereceğini belirtmiştir. Oyun genel anlamda harika grafikleri, nefes kesen senaryosu, orijinal karakterleri ve oynanış dinamiği olarak gayet başarılı bir grafik çizmektedir.

CYBERPUNK 2077 VE NIGHT CITY

Cyberpunk 2077 oyunu güç, ihtişam ve vücut modifikasyonuna takıntılı bir megalopolis olan Night City şehrinde geçmektedir. Night City, Amerika’nın California eyaletinde bulunan kurgusal bir şehirdir. Ölümsüzlüğün anahtarı olan benzersiz implant prototipin peşinden giden V adlı bir kanun kaçağı ve siber donanımlı bir paralı asker olarak kendinizi bu sibernetik şehrin sokaklarında buluyorsunuz.

Cyberpunk 2077

Karakterlerin siber donanımı, yetenekleri ve oyun stilleri tamamen optimize edilebilir. Senaryo içinde yapılan tercihler hikayenin akışını değiştirebildiği gibi, bu bilim-kurgudan fırlamış gibi görünen oyun atmosferini de yeniden biçimlendirebiliyor. Oyun içinde hikaye akışında vereceğiniz kararları etkileyen önemli karakakterler de mevcut. Matrix filmiyle hafızalarımıza kazınmış ünlü aktör Keanu Reeves modellenerek oluşturulan Johnny Silverhand bu karakterlerden sadece birisi.

Cyberpunk 2077

Night City devasa binaları, upuzun gökdelenleri ile cıvıl cıvıl, başdöndüren bir şehir olduğu kadar bir o kadar da karanlık ve tehlikelerle dolu bir şehir. Her köşesi detaylarla ve sürprizlerle dolu. Ayrıntılar o kadar fazla ki oyunu oynayıp kendiniz deneyimlemeniz daha iyi olacaktır. Şehirde silah mağazaları, implant noktaları, restoranlar ve gece kulüpleri gibi etkileşime girebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Oyunda ana görevler tatmin edici düzeyde ve onlarca yan görev şehre serpiştirilmiş durumda.

ÖZGEÇMİŞ SEÇİMİ

Oyunda Göçebe (Nomad), Sokak Çocuğu (Street Kid) ve Şirketçi (Corpo) olarak üç farklı özgeçmiş hikayesi bulunuyor. Karakter seçiminize göre oyunun hikayesine başlıyorsunuz. Oyuna başlarken Göçebe (Nomad) karakterini seçerseniz şehrin varoşlarında başlayan bir hikayeniz oluyor. Macera dolu ışıklı mışıklı Night City şehri sizi uzaktan cezbediyor ve şehre geldiğinizde kendinizi yapayalnız ve bir o kadar yabancı gibi hissediyorsunuz. Alışmanız zaman alabiliyor. Sokak Çocuğu (Street Kid) karakterini seçerseniz çetelerle dolu sokaklarda fazla yabancılık çekmeyip ortama kolay adapte olabiliyorsunuz. Şirketçi (Corpo) seçeneğini tercih ettiğinizde kendinizi üst seviyeden zengin ve acımasız bir hayatın içinde buluyorsunuz.

OYUN İÇİ NİTELİK VE YETENEKLER

Vücut: Karakterinizin fiziksel gücüne ve sağlığına etki eden bir niteliktir. Karakterinizin yakın dövüş silahlarında ki genel hasarını artırır. Bu niteliği zamanla yükselterek, silah kullanımınıza katkı sağlayacak özellikler ve avantajlara erişmenize olanak tanıyacaktır.

Zeka: Karakterin hack ve veri transfer işlemlerinin süresini büyük ölçüde azaltır.

Refleksler: Karakterin silah ve tüfek kullanımını etkiler ve ayrıca yakın dövüş silahlarıyla saldırı hızını artırmaya odaklanır. Refleks sayesinde, seviye atladıkça kritik hasar vurma şansı artar.

Teknik Yetenek: Silah yükseltme ve crafting açısından yararlı ve önemli bir özelliktir. Teknik yetenek sayesinde zırh istatistiklerini ve ayrıca düşman ölülerinden malzeme düşürme şansını artırır. Daha yüksek teknik özellik, daha iyi siber yükseltmelere ve silah iyileştirmelerine katkıda bulunur.

Soğukkanlılık: Cool özelliği sayesinde, karakterin düşmana gizli ve sinsice yaklaşma şansını artırır. Ayrıca suikast, gizli saldırı hasarını ve karakterin verdiği toplam kritik hasarı da artırır.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 veya Windows 10 (64 Bit)
İşlemci: Intel Core i5-3570K or AMD FX-8310
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon RX 470
DirectX: Sürüm 12
Depolama: 70 GB kullanılabilir depolama alana

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10 (64 Bit)
İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G
Bellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super or Radeon RX 590
DirectX: Sürüm 12
Depolama: 70 GB kullanılabilir depolama alanı (SSD)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments