Fareler ve İnsanlar orijinal ismiyle Of Mice and Men Nobel Ödüllü yazar John Steinbeck‘in kaleme aldığı dünyaca ünlü bir başyapıttır. Roman ilk olarak 1937 yılında yayınlanmıştır. Konusu 1930’lu yıllarda Amerika’da yaşanan büyük ekonomik buhrandan hemen sonraki dönemde geçer. Kitapta çiftliklerde ırgatlık yaparak geçinen iki arkadaşın dramatik öyküsü anlatılır.

John Steinbeck Kimdir?

fareler ve insanlar
John Steinbeck

Dünyaca ünlü yazar 1902 yılında Kaliforniya‘nın Salinas şehrinde doğmuş, 1968 yılında Newyork’ta hayatını kaybetmiştir. Yazarlığa başlamadan önce ırgatlık, boyacılık, inşaat işçiliği, boyacılık ve bekçilik yapmıştır. Üniversite hayatının kendisine birşey kazandırmayacağını düşünerek diplomasını almadan okulunu bırakmış ve yazarlığa yönelmiştir. Bununla birlikte ilerleyen yaşlarında savaş muhabirliği görevinde bulunmuştur.

Çiftliklerde geçen yaşamı, işçilerin hayatını bizzat yaşayıp gözlemlemesi romanlarının şekillenmesinde etkili olmuştur. Bu yüzden en gerçekçi yazarlardan birisidir.

Eserlerinde genelde çiftçi ailelerinin yaşamlarını, ekonomik buhranın getirdiği krizleri, işçilerin karşılaştığı güçlükleri anlatır. Çarpıcı, akıcı ve yalın bir anlatımı vardır. Yazar haksızlığa tahammül edemeyen bir karaktere sahiptir. Modern Amerikan Edebiyatı‘nın realist yazarlarındandır.

John Steinbeck 1939 yılında Pulitzer Ödülü kazanmıştır. 1948 yılında Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’ne seçilmiştir. 1962 yılında ise Nobel Ödülü’ne layık görümüştür. Pek çok eseri tiyatro olarak oynanmıştır. Ayrıca Holywood filmi olarak sinemaya kazandırılan eserleri mevcuttur.

John Steinbeck’in Eserleri

Altın Kupa (Cup of Gold, 1929),
Cennet Çayırları (The Pastures of Heaven, 1932),
Bilinmeyen Bir Tanrıya (To A God Unknown, 1933),
Yukarı Mahalle (Tortilla Flat, 1935),
Bitmeyen Kavga (Dubious Battle, 1936),
Fareler ve İnsanlar (Of Mice And Men, 1937),
Kırmızı Midilli (The Red Pony, 1937),
Uzun Vadi (Long Valley, 1938)
Gazap Üzümleri (The Grapes Of Wrath, 1939),
Ay Battı/Aysız Geceler (The Moon Is Down, 1942),
Sardalya Sokağı (Cannery Row, 1944)
İnci (The Pearl, 1947),
Aşk Otobüsü (The Wayward Bus, 1947)
Alev (Burning Bright, 1950),
Cennetin Doğusu (East of Eden, 1952),
Tatlı Perşembe (Sweet Thursday, 1954),
Pippin 4’ün Kısa Süren Saltanatı

Fareler ve İnsanlar Konusu

Kitapta George Milton ve Lennie Small isimli iki ırgat arkadaşın öyküsü anlatılıyor. Çeşitli çiftliklerde çalışan bu iki arkadaştan George zeki birisidir. Lennie ise iri yarı fakat saf bir karakterdir. George ile Lennie arasında sıkı bir dostluk oluşmuştur. George, Lennie’nin saflığından dolayı onu sürekli koruyup kollamak zorunluluğu hissetmektedir.

Zeka olarak tam gelişmemiş olan Lennie’nin yumuşak nesneleri okşamak gibi tuhaf bir huyu vardır. Kadife bir kumaş parçası veya küçük bir fare ölüsü cebinden eksik olmaz. Bu durum George’u öfkelendirse de elinden bir şey gelmez. Aslında George bulduklarını fırlatıp atsada Lennie bir yolunu bulup yenilerini bulur. Okşayıp seveceğim derken fareleri ve tavşanları istemeden öldürdüğü de olur.

fareler ve insanlar

George ve Lennie toz pempe hayaller kurarlar. Biraz daha para kazanıp kendilerine toprak almak isterler. Böylelikle kendi çiftliklerinin patronu olmayı umarlar. Umutlarından, gelecekteki yaşantılarından ve hayallerindeki çiftliklerinden ve gelecekteki sevimli evlerinden bahsederler. Bu yorucu ve zor hayatı geride bırakacaklarını düşünerek teselli bulurlar. Yaşlı ve sakat çiftçilerden Candy eldeki parasını verip onların hayallerine ortak olur.

Tuhaf Lennie

Lennie zeka olarak normal olmasa da insan üstü bir güce sahiptir. Diğer işçilerin yerinden kımıldatamadıkları kilolarca ağırlıktaki tahıl çuvallarını hiç zorlanmadan taşıyabilmektedir. Bu durum çalışırken George’un işine gelmektedir. Lennie’ye çenesini kapalı tutmasını ve sadece çalışmasını öğütlemektedir.

Son gittikleri çiftlikte Lennie’nin tuhaf huyu yine başlarına bela olur. Hiç bir art niyet taşımayan ve çocuk zekasına sahip olan Lennie istemeden başlarına büyük bir bela alır.

Son çalıştıkları çiftlikteki patronun oğlu Curly, Lennie’yi daha görür görmez ondan hoşlanmamıştır. Boksör olan bu adam suçu olmasa da sürekli Lenny’e dalaşır. İri yarı olduğu için Lennie’yi kıskanır belki. Ancak George her fırsatta Lennie’ye belaya bulaşmamasını tembihler. Lennie haksız yere dayak yese de sesini çıkarmaz.

Çiftlikte canı sıkılan ve kendisine sohbet edecek arkadaş arayan Curly’nin genç ve güzel karısı bir gün gezintiye çıkar. Çiftçilerin barakalarını gezerken Lennie’nin bulunduğu yere gelir. Malesef Lennie garip huyundan dolayı kadının saçlarına dokunmak ister. Kadın ilk başta yadırgamaz ve saçlarına dokunmasına izin verir. Lennie yumuşak saçlardan hoşlanıp okşamanın dozajını arttırınca kadın kendisini bırakmasını ister. Hiçbir art niyet taşımayan Lennie paniğe kapılır. Kadın bağırmaya başlar. İstemeden güçlü elleriyle kadını susturmak isterken boynunu kırar. Kadın oracıkta ölür.

Yok Olan Hayaller

Bunun sonucunda korkan ve paniğe kapılan Lennie saklanır. Olayı duyan Curly ve diğer çiftlik çalışanları silahlanıp ortalıkta gözükmeyen Lennie’yi öldürmek isterler. George, Lenny’nin nereye saklandığını tahmin eder. Büyük bir üzüntüyle Lennie’yi diğerlerinden önce bulur. Bu saf ve kalbinde hiçbir kötülük bulunmayan korkmuş arkadaşını sakinleştirmek için yine hayallerini anlatır. Konuşurken Lennie’nin uzaklara bakmasını ister. Curly’nin eline düşmesini ve işkenceler çekererek vahşice öldürülmesini istemez. Böylece Lennie mutlu bir şekilde George’un anlattıklarını dinlerken George içi kan ağlayarak silahının tetiğini çeker. Lennie’yi kafasının arkasından vurur. Böylece Lennie oracıkta can verir.

Sonuçta mutlu hayaller kuran ve zorlu yaşamlarını geride bırakmak isteyen bu insanların dramatik öyküsü, okuyucuları adete ters köşe yapar. Kitabın sonunda donup kaldığınızı hissedersiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments