Kabak çekirdeği nasıl yenir? Kabuklu mu kabuksuz mu? İnanın bende bu sorunun cevabını bilmiyorum. Ama bir bilen elbet vardır. Üstelik ilim ilimden üstündür derler.

Sağlığım el verdiği müddetçe kuruyemiş yemeyi seviyorum. Her şeyin çoğu zarar misali kuruyemişi biraz fazla kaçırınca bazı yan etkilerine katlanıyorum. Tabi bir de 50 tl lik doldur meselem var. Hani adam diyor ya 10 yıldır enflasyon, ekonomik kriz falan bana dokunmadı. Çünkü ben hep arabama 10 yıldır 50 tl lik benzin alıyorum diyor. Ben de onun misal hep 50 tl lik kuruyemiş alıyorum. Azıcık azıcık artık kanaat ediyorum. Aza kanaat etmezsem çoğu bulamam sonuçta. Ya neyse amma uzattım.

Aşağıda sizlere İngilizce kaynaklardan derlediğim yazıları paylaşıyorum.

Kabak çekirdeği kabuğunu yemekte sakınca var mı?

Kabak çekirdekleri kabuklu veya kabuksuz olarak tüketilebilir. Şöyle ki kabukları yemek yalnızca tohumların yüksek lif içeriğine katkıda bulunur. Bu durum kalp hastalığı ve obezite riskinin azalmasıyla ilişkilendirilir.

Günde kaç tane kabak çekirdeği yiyorum?

Amerikan Kalp Derneği, yaklaşık 30 g olan genel sağlıklı bir diyetin parçası olarak günde çeyrek fincan kabak çekirdeği alınmasını önerdi. Sonuçta bu miktar size iyi miktarda protein, sağlıklı yağlar, lif, çinko, selenyum, magnezyum ve diğer etkili besinler sağlayacaktır.

Her gün kabak çekirdeği yemeli miyim?

İyi bir protein, sağlıklı yağlar ve faydalı lif kaynağıdırlar. Daha uzun süre tok kalmak istiyorum o zaman akşam atıştırmalık olarak tüketebilirim. Unutmayın 100 gramlık bir kabak çekirdeği porsiyonu yaklaşık 560 kalori ve günlük protein ihtiyacının neredeyse %50’sini karşılar.

Kabak çekirdeği yemenin faydaları nelerdir?

  1. Antioksidanlarda yüksektir.
  2. Bazı Kanser risklerini azaltır.
  3. Prostat ve mesane sağlığınıza faydalıdır.
  4. Magnezyum oranı yüksektir.
  5. Kalp sağlığınıza iyi gelir.
  6. Kan şekeri düzeyinizi düşürür.
  7. Lif bakımından yüksektir.
  8. Sperm kalitenizi arttırır.
  9. Uyku kalitenizi arttırır.
  10. Diyetinize eklemesi kolaydır.

Kabak çekirdeğinin yan etkileri nelerdir?

Bilinmelidir ki kabak çekirdeği lif bakımından yüksektir. Bu nedenle çok miktarda çekirdek yerseniz gaz problemi veya şişkinlik yaşarsınız. Bununla beraber tek seferde çok miktarda kabak çekirdeği yemek, sizi kabız yapabilir.

Kabak çekirdekleri kilo vermeye iyi gelir mi?

Ancak eklenen kalori ve sodyumu en aza indirmek için, sağlıklı bir kilo verme diyetini en iyi şekilde tamamlamak için çiğ, tuzsuz kabak çekirdeklerini seçin. Bununla beraber kabak çekirdeği, lif, protein ve doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Böylece sağlıklı kilo vermede ve korumada destekleyici bir rol oynar.

Kabak çekirdeğinin çocukların büyümesine faydası var mıdır?

Sonuçta büyüme ve gelişme için yardımcı olabilecek güzel bir atıştırmalık istiyorsanız, kabak çekirdekleri kesinlikle açıklamaya uyacaktır. Ayrıca bu tohumlar, yüksek miktarda E Vitamini içerdiğinden kanı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Kabak çekirdekleri zehirli midir?

Kavrulmuş kabak çekirdeğini balkabağından çıkardıktan sonra kendiniz kızartabilirsiniz. Bu çekirdekleri hazır olarak da satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, testlerin sonucunda kabak çekirdeklerinin, sağlıksız bir şekilde kullanıldıklarında veya çok uzun süre kurumaya bırakıldıklarında gelişebilecek E.Coli bakterilerini içerebileceği bulunmuştur.

Kabak çekirdekleri kabız yapar mı?

Tohumlar, kabızlığın giderilmesi için bir başka iyi lif dolu seçimdir. Ayrıca 1 çorba kaşığı susam tohumu 1.1 gr lif içerirken, 1 ons kabak çekirdeği (yaklaşık 85 tohum) 5 gr lif içerir.

Kabak çekirdekleri neden yeşildir?

Öyle ki yeşil kabak çekirdekleri, beyaz kabak çekirdeklerinin çıplak halidir.

Kabak çekirdekleri uyku problemine iyi gelir mi?

Uyumakta güçlük çekiyorsanız, yatmadan önce biraz kabak çekirdeğinden yemek isteyebilirsiniz. Üstelik çekirdekler uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir amino asit olan doğal bir triptofan kaynağıdır. Bununla beraber her gün yaklaşık 1 gram triptofan tüketmenin uykuyu iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kabak çekirdeği cildinize iyi gelir mi?

Ayrıca kabak çekirdeğinin yağı sivilceye yatkın ciltler için iyi bir yağ türüdür. Bu konuda plastik cerrah ve yaşlanma karşıtı uzman Dr. Anthony Youn, “Bu, iltihaplanmayı ve akne eğilimli cildi yatıştıran bol miktarda doymamış yağ asidi içerir” diyor.

KAYNAKÇA

1.https://www.healthline.com/
2.https://www.heart.org/
3.https://www.myrecipes.com/
4.https://www.mindbodygreen.com/
5.https://www.medicinenet.com/
6.https://www.ndtv.com/
7.https://ezinearticles.com/
8.https://boulderlocavore.com/
9.https://www.myrecipes.com/

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments