Monitör Alırken dikkat etmek zorunda mıyım? Kafama göre internete girip bütçeme uygun, pazaryerleri sitelerine girip (hepsiburada, n11, vb.) en çok olumlu yorumu alan monitörü alsam ne olacak yani, dünyanın sonu değil ya. Alt tarafı alacağım monitörü 3 farklı şekilde kullanma ihtimalim var. Ya pdf, word dökümanı okuyacağım, ya filmkolik olup film seyredeceğim ya da sabahlara kadar oyun oynayacağım. O zaman bence bu tarz saçma sapan kopyala yapıştır makaleleri okumaya gerek yok aslında, ama işte insan bir şey paylaşınca mutlu oluyor ya. Onun misal bir şeyler araştırıp aşağıda sizinle paylaştım. Mutlaka birinin işine yarar.

monitör

Ne için Monitör Alacağım?

Kendime soruyorum sen bu monitörü ağırlıklı olarak hangi amaçla kullanacaksın. Kafamda aşağıdaki 4 soru canlanıyor.

 1. Döküman okumak, araştırma yapmak
 2. Film Seyretmek
 3. Oyun oynamak
 4. Hepsinden azar azar.

Bütçem Ne Kadar?

Ne kadar hayal kursam da monitör için ayırdığım bir bütçe var. Gidip bankadan kredi çekip bir monitör alacak halim yok yani. Ne kadar para o kadar monitör. Fiyat performans olarak işe yarayacak bir monitör ortalama 200 $ dolardan başlıyor. Şimdi bak bunu dolar olarak yazdım çok ayıp yaaa. Türk lirasına noldu şimdi. Ne yazık ki gerçekler dolar, hayaller türk lirası diyebiliriz. Bugün iyi bir monitor 200 dolar ise, 10 yıl sonra da 200 dolar olacak. Oradan türk lirası ile çarpıp bulurum.

Monitör için En Önemli Özellikler Nelerdir?

Bu işin en kestirmeden halledeyim diyorum o yüzden en sonda yazacağım şimdi yazıyorum. Bu özelliklere dikkat edersem isabetli bir monitör alışverişi yapmış olurum. Şunu belirteyim bunları yazarkeni aldığım monitörü 10 yıl kullanmak niyetiyle alıyorum. O yüzden biraz seçici olmam lazım.

 1. Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü
 2. Yenileme hızı
 3. Tepki Süresi
 4. Panel Tipleri
 5. FreeSync ve G-Sync
 6. Renk
 7. Yapı Kalitesi
 8. Portlar
 9. Ne Kadar Harcamalıyım?

Temel Özellikleri Biraz Açayım

 1. Yenileme Hızı – 60 Hz ile 120 Hz’den arası işimi görür. artık bütçeme hanigisi uygun olursa onu alırım. Elimdeki bütçe ile 1080p alabiliyorum ama 1440p almak istiyorum. Bakalım belki birisi yardım eder.
 2. Tepki Süresi – 3 ms’den fazlası iş görmez diyenler var ama 5 ms’ye kadar yolu var.
 3. G-Sync veya FreeSync – Değişken yenileme hızı, çok daha sorunsuz bir oyun deneyimi sağlamak için FPS ve yenileme oranının eşitlenmesine yardımcı olur! G-Sync NVIDIA grafik kartları , FreeSync AMD ekran kartları için üretilmiş teknolojilerdir. Baya önemli bir özellik. Grafik kartınız hangi marka ise buna dikkat etmek iyidir.
 4. HDR ve derin renk gamı – İsteğe bağlı! HDR her zaman geniş çapta desteklenmez. Eğer oyun oymayı düşünürseniz bu özelliğe dikkat etmelisiniz.
 5. Doğru panel teknolojisinin seçilmesiIPS, son birkaç yılda çok yol kat etti ve harika yenileme hızlarının yanı sıra iyi renk doğruluğu sağladı. Bununla birlikte, TN paneller, hızlı yanıtları ve düşük giriş gecikmeleri nedeniyle oyuncular tarafından hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Sabahlara kadar oyun oynamayacaksanız hiç gerek yok TN panele. IPS her zaman bir adım öndedir.

Çözünürlük Ne Olmalı

 1. 1080p: Fiyat performans ürünü olsun, maliyeti makul olsun dersem bunu seçebilirim. Eğer satın aldığım monitör çok büyük olmaz ise yani 23′ ten büyük değilse idare tercih ederbilirim. 24 inç ve üzeri bir monitörde 1080p çözünürlük oranı beni yorar. Boşuna para vermiş olurum.
 2. 1440p: Ne yazık ki fazla ilgi görmeyen ama iyi deneyimler veren 4K çakması olan 1440p, 1080p’ye göre görsellerde gözle görülür bir gelişme sağlar. Grafik kartınızı aşırı derecede yormaz. Oyuncular için idealdir. Yüksek yenileme hızları gibi ekstra özelliklerle ilgileniyorsanız, çok daha uygun fiyatlıdır.
 3. 4K: 4K, şu anki en havalı teknoloji diyebiliriz. 3840 x 2160 piksel ile 1080p’den çok daha ayrıntılı görüntü elde edersiniz. Seri üretimin artması ile fiyatlar son birkaç yılda önemli ölçüde düştü. Bununla birlikte, oyun için alıyorsanız 4K ya uygun bir de grafik kartı almak lazım. İşte film burada kopuyor ve bütçemi zorluyor.
 4. 5K: Yani ne diyeyim bilemiyorum 10 yıl sonra belki düşünürüm. Ama şu anda ne oyuncuların ne de yayıncıların buna ihtiyacı var. Ama illa baba bana bunda al dersen bilemem.
 5. 8K : Dell’in 8K Ultrasharp’ı başta olmak üzere bazı 8K monitörler de mevcuttur. Çok ihtiyacım var dersen belki. Ama ne gerek var anlamadım.

Ekran Özellikleri Ne Anlama Gelir

 1. En-boy oranı: İlk yazılan değer Genişlik, İkinci Yazılan Değer Yükseklik anlamına gelir. Burada ideal olan genel kullanım için tavsiyem 16:9 almanızdır.
 2. Parlaklık: Günümüzde üst düzey monitörler 300 ila 350 cd/m2 civarında parlaklığa sahip. İyi aydınlatılmış bir odada veya büyük pencerelerin yanında çalışıyorsanız, ekstra parlaklık kullanışlı olabilir. Bununla birlikte, çok fazla parlaklık, göz yorgunluğu yapabilir. Parlaklık seçenekleri 250 cd/m2’ye ulaştığı sürece, monitörünüz kullanıma hazırdır. HDR destekli bir tane istiyorsanız, en yüksek parlaklık ne kadar fazlaysa, bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak o kadar iyidir.
 3. Kontrast oranı: Kontrast oranları, bir monitör ekranının ne kadar beyaz ve siyah olabileceği arasındaki farkı size söyler. Daha yüksek kontrast oranları iyi bir işarettir çünkü bu, renklerin daha farklı olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte kontrast oranları için birden fazla ölçüm mevcuttur. Belirtilen ölçümler çok güvenilir değildir. Bu yüzden hepsini bir miktar endişe ile alın. Çokta süslü cümlelere kanmayın yani
 4. HDR: Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir. Bu teknoloji, normal sRGB standardının ötesinde daha geniş bir renk gamı ​​sunar ve siyah ve beyaz seviyeleri arasında daha yüksek bir kontrast oranını zorlar.
 5. Yenileme hızı: Hertz (Hz) cinsinden derecelendirilen bir monitörün yenileme hızı, ekranınızdaki görüntüyü ne sıklıkla güncellediğidir. Çoğu 60Hz’e kadar desteklese de, bazı ekranlar artık çok daha yüksek yenileme hızları sunar. Bu, masaüstünüzde daha yumuşak hareketlerle sonuçlanabilir ve oyunlarda daha yüksek kare hızlarını destekleyebilir, bu da giriş gecikmenizi azaltarak yüksek tempolu başlıklarda büyük bir fark meydana getirebilir. Normal kullanıcılar için 60Hz yeter. Ama oyun oynayacam, tasarım yapacam derseniz 240Hz ye kadar yolunuz var.
 6. Yanıt süresi: Yanıt süresi, monitörün görüntü geçişlerini ne kadar hızlı gösterdiğini gösterir. Yanıt süreleri milisaniye cinsinden ölçülür. En iyi ekranlar pikselleri yalnızca birkaç milisaniyede değiştirebilir. Ancak herkesin bu kadar hızlı tepkilere ihtiyacı yoktur. 3ms ile 5ms işinizi hayli hayli görür.
 7. Görüş açısı: IPS monitörler bu açıdan tek tercihimdir.
monitör

Monitör Panel Türleri Nelerdir

 1. TN: En yaygın panel türü olan Twisted Nematic (TN) ekranlar, iyi görseller ve en hızlı yanıt sürelerinden bazılarını sunar, bu da onları oyuncular için harika kılar. Ancak renkler biraz soluktur. Bakış açıları harika değildir. TN panelli ekranlar fiyat performans bazlı uygun fiyatlı ürünlerdir.
 2. VA: Bazen MVA veya PVA olarak adlandırılan VA panelleri biraz daha iyi renklere ve iyi görüş açılarına sahiptir. Ancak gölgelenme sorunu yaşayabilirsiniz. Tepki süreleri kağıt üzerinde iyi olsa da, her zaman gerçek dünya kullanımına tam olarak dönüşmezler.
 3. IPS: IPS panelli ekranlar en pahalı monitör grubuna girer. Bu monitörlerde paranızın karşılığını kuruşun kadar alırsınız. Bu tip panellerinin dezavantajı, TN ekranlar kadar hızlı yanıt sürelerine sahip olma eğiliminde olmadıklarıdır. Bu nedenle oyuncular tarafından olumsuzdur.

Hangi Portlar Olmalı

 1. HDMI: İdeal portumuz budur. Genel kullanım için yeterlidir. Oyun, Film.
 2. DVI: Güçlü bir aktarım sunar. HDMI dan bir alt kalite de görüntü sunar.
 3. VGA: En eski teknoloji diyebiliriz.
 4. DisplayPort: Şu anki en hızlı ve kaliteli görüntü ve ses ileten teknoloji diyebiliriz

Sadede Gelelim

Sonuç olarak kullanım amacınıza göre aşağı yukarı alacağınız monitörü seçmek çok basit. Önemli olan garanti desteği veren, fiyat ferpormans oranı yüksek ve malzeme kalitesi sağlam olan bir ürün almanız. Benim acizane tavsiyem 24 inç almanızdır. Eğer 24 inç bana küçük gelir derseniz hiç düşünmeyin IPS teknolojisine sahip 27 inç bir monitor almanız sizin işinizi görecektir. Yeni bir yazıda buluşmak dileği ile Allaha ısmarladık.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments