Not Defteri uygulamasını sık kullanıyorum. Notlarımı pc ve mac te okuduğum oluyor. Pc de ANSI olarak kaydettiğim notları ne yazık ki mac’te okurken türkçe karakterler bozulma oluyor. Bunu önlemenin en güzel yolu not defteri kodlaması UTF-8 olarak kayıt yapmanızdır. Gelin sizler ile bunu otomatik olarak nasıl yapıldığına bakalım.

Not defteri varsayılan kodlaması nasıl değiştirilir:

Adım 1: Regedit Kayıt düzenleyicisine gidin.

WinKey + R tuşlarına basıyorum ve içine regedit yazıp aşağıda gösterildiği gibi Enter tuşuna basıyorum. (WinKey tuşu sol alltaki ctrl’nin yanındaki tuştur)

not defteri regedit

Adım 2: Regedit Kayıt düzenleyicisinde arama yapın.

Ardından Ctrl + F tuşlarına basıyorum ve “notepad” yazıp “Yalnızca dizenin tamamını eşleştir” kutusunu işaretleyip sonrakini bul tıklıyorum.

not defteri windows klasoru

Adım 3: DWORD (32-bit) Değeri’ni Atayın.

Sonra Not defteri klasörü açık iken sağdaki boş kısımda mouse ile sağa tıklıyorum ve Yeni diyerek DWORD (32-bit) Değeri‘ni seçiyorum.

Adım 4: Varsayılan Değer Ayarlama Not Defteri Kodlaması

Dword 32 bit değerine bastıktan sonra sistem Yeni Değer #1 isimli otomatik bir değer ataması yapıyor. İlk olarak sağa tıklayıp yeninde adlandırıyoruz. İşte yeni verdiğimiz isim. Varsayılan Kodlama. Adlandırmayı yaptıktan sonra bu yeni değere çift tıklayıp Değer Verisi kısmını 1 yapıyoruz.

not defteri yeni deger olusturma
Yeni Değer Oluşturuyoruz
not defteri yeniden adlandirma
Yeniden Adlandırdım
not defteri deger verisi
Değer Verisini “1” yaptım

Artık Not Defteri uygulamasını açabilir ve varsayılan kodlama değerini kontrol edebilirsiniz.

ANSI veya UTF-8 olarak değiştirildiğini görebilirim.

Şimdilik bu kadar! yeni bir yazıda görüşmek dileği ile…..

Yazardan DipNotCuk

Son olarak Not defteri uygulaması windows ile beraber gelen bir varsayılan uygulama. İster istemez kullanıcaların aklına benneden windows’a mecbur kaldım. Aslında zorunda mıyım dercesine alternatif not defteri programları var mı diye gelmiyor değil. Öyle ya windows’un not defteri haricinde de başka not alma programları olmalı dimi. Hem düşünsenize bir de not defterinde aldığınız notlar başka cihazlarda bozuk çıkıyor. Yani arkadaş windowscuğum bir uygulama yapıyorsun onda da adam gibi yapmıyorsun diyebilirim. Bazen gerçekten çok basit bir uygulama bile canımı fena halde sıkıyor. Bununla birlikte bu konuda belirli kalıplara bağlı kalmaktan hoşlanmayanlar için aşağıdaki not defteri alternatif programalarıda deneyebilirsiniz.

Syncplify.me Notepad!
EditPad Lite
PSPad
NoteTab Light
DocPad
GetDiz
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments