Simyacı, Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun 1988 yılında kaleme aldığı dünyaca ünlü eserlerinden birisidir. Kitapta insanın kendi kişisel menkıbesini gerçekleştirmesinin en önemli hedeflerinden olması gerektiği etkileyici ve masalsı bir dille anlatılmaktadır.

Paulo Coelho Kimdir?

Yazar Paulo Coelho, 1947 yılında Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde doğmuştur. Kariyeri boyunca gazetecilik, şarkı sözü yazarlığı, oyunculuk ve tiyatro yönetmenliği yapmıştır. 1986 yılında yazdığı ilk romanı Hac ile edebiyat dünyasına adımını atmıştır. 1988 yılında yayınlanan Simyacı adlı romanıyla dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

simyacı
Paulo Coelho

Simyacı çok beğenilmiş, 42 ülkede 26 dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır. Bu roman Paulo Coelho’yu 20. yüzyılın en çok okunan çağdaş yazarlarından birisi haline getirmiştir. Coelho, bu roman sayesinde Kolombiyalı meşhur yazar Gabriel Garcia Marquez’den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar ünvanını kazanmıştır.

Brida (1990), Piedra Irmağı’nın Kıyısında Oturdum Ağladım (1994), Beşinci Dağ (1996), Işığın Savaşçısının El Kitabı (1997), Veronika Ölmek İstiyor (1998), Şeytan ve Genç Kadın (2000), Onbir Dakika (2003), Zahir (2005), Portobello Cadısı (2006), Kazanan Yalnızdır (2008), Elif (2010), Akra’da Bulunan El Yazması (2012), Aldatmak (2014), Casus (2016) ve Hippi (2018) eserleri Türkçe’ye çevrilmiş ve en çok okunanlar listelerinde yer almışlardır.

Paulo Coelho, Brezilya Edebiyat Akademisi üyesidir. UNESCO Kültürlerarası Diyaloglar programında danışmanlık yapmıştır. İsviçre’nin Davos şehrinde Dünya Ekonomik Forumu’nu düzenleyen Schwab Vakfı’nın yönetim kurulundadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun verdiği Crystal Award ödülüne Fransız Légion d’Honneur nişanına sahiptir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler barış elçisidir.

Simyacı Romanının Konusu

Kitapta Santiago isimli Endülüslü bir çobanın, İspanya’dan başlayıp Mısır çöllerine kadar uzanan gizemli yolculuğu anlatılmaktadır. Anne ve babasına okumak istemediğini, bir gezgin olarak hayatına devam etmek istediğini söyleyen Santiago kendi hayallerinin peşinden gitmek istemektedir.

Babası içinde üç adet altın İspanyol parası olan bir kese vererek oğluna “Git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş” der.

Etkisinde kaldığı rüyalar üzerine sahip olduğu herşeyi geride bırakıp vatanından yola çıkan Santiago, Mısır piramitlerinin yakınında bulunan gizli bir hazineyi bulmak istemektedir. Macera, gizem ve tehlikelerle dolu bir yolculuk kendisini beklemektedir.

simyacı
Mısır Piramitleri

Yolculuğu boyunca değişik insanlarla ve garip olaylarla karşılaşır. Her birinden kendince dersler çıkararak yolculuğuna devam eder. Falcı kadın, Salem kralı olduğunu iddia eden yaşlı adam, rehber Arap çocuk, Billuriye tüccarı, Simyacıyı arayan İngiliz ve çöl eşkiyaları gibi karakterlerle etkileşime girer. Her birinden ayrı ayrı işaretler görerek ve yüreğinin sesini dinleyerek hazineye ulaşmaya çalışır. Gerçek mutluluğun sırrını çözmek ister.

Kendi kişisel menkıbesini gerçekleştirmek isteyenler için gerçek mutluluk acaba çok uzakta mıdır? Yoksa hemen yanıbaşımızda yer alan mutluluğun ve güzel şeylerin farkında değil miyiz? Bunu çözdüğümüzde hayatın anlamını daha kolay kavrayacağız.

Simya Nedir?

Kitabın isminde geçen bu kelime her ne kadar popüler kültürde çeşitli madenlerin altına dönüştürülmesi tekniği olarak tanımlansa da aslında içeriğinde pek çok bilimi barındıran bir terimdir.

Tıp, fizik, kimya, astroloji, simgeler, dini ayinler, efsaneler, psikoloji, felsefe ve sanat dallarından faydalanan oldukça geniş bir disiplinler topluluğudur. Özetle doğanın ve ruhani felsefenin birleşimidir.

Tahminlere göre simya ile çeşitli medeniyetler binlerce yıl uğraşmıştır. Antik Yunan, Roma İmpratorluğu, Çin, Hindistan, İran, Mezopotamya ve Antik Mısır medeniyetleri simyaya büyük ilgi duymuştur.

Günümüz modern bilimlerinin temellerinin simya sayesinde atıldığı bile iddia edilmektedir. 19. yüzyılda yavaş yavaş popülerliğini yitiren simya, günümüzde tarihçilerin ve filozofların ilgi alanıyla sınırlı kalmıştır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments