Sosyal medya 2021 itibariyle hayatımızın her noktasında. Öyle ki, kişisel kullanımların haricinde kurumsal kullanımlar için de hayati öneme sahip artık sosyal medya mecraları. Bu noktada aktif bir sosyal varlığı sürdürmek, kişisel etkileşimler haricinde, firma ve müşteri ilişkilerinin devam açısından oldukça önemli bir hal almış durumda. Günümüzde firmalar, sosyal medya üzerinden yeni müşterilere ulaşmak için büyük çaba gösteriyor. Bu yolda büyük paralar harcıyor. Müşteriler de çalıştıkları firmaların artık çevrimiçi olmasını tercih ediyor. Hatta bu durum günümüzde temel bir güven ölçütü olarak görülmekte.

sosyal-medya

Sosyal Medya Planlama ve Düzenleme

Sosyal ağlara artan ilgi beraberinde yeni meslekleri ve dijital ajansların doğuşunu da getirdi. Tabi, bu ağları kullanmayı kolaylaştırıcı bir takım aplikasyonlar üretildi, planlayıcılar, gönderi düzenleyiciler sosyal medya hesaplarının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için geliştirilen bir çok uygulama… Sosyal hesaplarınızı yönetirken ihtiyaç duyduğunuz zamanı ve hedef kitlenizi daha kapsamlı bir şekilde ayarlamanıza imkan sağlayacak bu araçlardan 21 tanesine bu yazıda birlikte göz atacağız.

1-Loomly

sosyal-medya

Sade bir arayüze sahip olan Loomly, güçlü bir sosyal medya yönetim platformudur. 15 günlük ücretsiz deneme süresinin ardından 4 farklı paket sunar. Plana göre 26 kullanıcı ve 60 hesaba kadar izin verir. Loomly, ortak çalışan ekipler için şu kısımları sunar:

Taslak
• Onay Bekleyen
• Düzenleme Gerektiren
• Onaylandı
• Planlandı
• Yayınlanan

Bir gönderiye sıfırdan başlayabilir veya onlardan otomatik olarak taslak gönderiler oluşturan RSS akışlarından gönderi fikirleri alabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz sosyal ağ için gönderiyi hazırladıktan sonra paylaşımın hazırlığını Loomly üzerinden hazırlayıp planlayabilirsiniz. Örneğin Facebook’ta reklama çıkacağınız bir gönderi için Loomly’den hedef kitlenizi özelleştirebilir, kampanya için bir bütçe belirleyebilirsiniz. Loomly’nin bir başka kullanışlı özelliği de sosyal ağlardaki yorumları ve mesajlar ile etkileşim ekranını yönetebilirsiniz.

2-ContentCal

sosyal-medya

Binlerce kişiye, işletmeye ve ajansa içerik planlaya ve sosyal medya konularında yardımcı olan içerik takvimi ve yönetim platformu olana ContentCal, kullanıcı izinlerini tanımlar, onay sürecini kolaylaştırır ve tek bir merkezden çok sayıda hesabı yönetmek imkanı sunar. İçerik konusundan ekibinizle iletişim kuran ve iş birliği yapan ContentCal, Analytics ve Respond ile içerik performansıyla ilgili sekmeleri de tutabilir ve gelecekte nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olur.

Kısaca ContentCal, fikir ve içerik geliştirmenize, sosyal varlıklarınızı yönetmenize, çevrimiçi ve çevrimdışı kampanyalar planlamanıza, işletmeniz genelinde ortak çalışmalara, onaylarınızı yönetmenize, sosyal kanallardan paylaşım yapmanıza, sonuçları detaylı incelemenize ve hedef kitlenizle olan etkileşiminizi tek bir noktadan yönetmenize imkan sağlar. Zamandan tasarruf edebilmeniz de önemli bir ayrıcalıktır.

3-Agorapulse

sosyal-medya

İşlevselliğiyle ön plana çıkan ve raporlama noktasında iddialı olan AgoraPulse, Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin ve YouTube’u desteklemektedir. Tekli kullanımdan, kurumsal kullanıma kadar 4 ayrı paket sunar. Paket fiyatları 39 dolar ve 239 dolar arasında değişmektedir. Sosyal ağlarınızda yayınlamak, planlamak, etkileşim kurmak, raporlamak ve işbirliği için AgoraPulse’u kullanabilir, bu sayede unutlmayan gönderileri yeniden sıralamak veya yeniden planlamanıza imkan sağlar. Ayrıca her sosyal ağa özgü özelliklerden yararlanmak için gönderide ince ayar yapabilirsiniz.

4-Sendible

sosyal-medya

Kendisini ajanslar için 1 numaralı sosyal medya yönetim aracı olarak tanımlayan Sendible, Facebook Marketing, Linkedin Maketing ve Instagram iş ortağı olup ayrıca Twitter, Pinterest ile Google My Bussines yönetimi için önemli bir yönetim aracıdır. 29 dolarlık paketten 299 dolarlık pakete kadar değişik kullanıcı paketleri sunan Sendible, yayıncılık, işbirliği, analiz, dinleme ve mobil ile entegre gösterge panosu ve araçlar içermektedir. Sosyal medya gönderilerinizi istediğiniz zamanda tek tek veya toplu olacak planlayabilirsiniz. Sendible için diğer bir artı özellik de, daha kaliteli bir performans için görsel içerik tasarlamanıza yardımcı olmak için kullanılan Canva ile bağlantılı çalışmasıdır.

5-Promo Republic

sosyal-medya

Kişisel kullanım, büyük işletmeler ve ajanslar için solo plandan gelişmiş plana kadar çeşitli kullanım paketleri sunan tam ölçekli bir sosyal medya yönetim platformu olan Promo Republic, gönderi ve görsellerinizi planlamak için tek bir yayın takvimi ile işinizi kolaylaştırır. Facebook, İnstagram, Twitter, Linkedin ve Pinterest ile entegre çalışabilen Promo Republic, yapay zeka yardımıyla kullanılan akıllı gönderi oluşturma ile analitik ve raporlama gibi sunduğu özelliklerle de dikkat çekmektdir. Ayrıca sunduğu iki ürün de şunlardır:

a. Sosyal İzleme
b. Akıllı Reklamlar

6-Sprout Social

Hepsi bir arada bir sosyal medya gönderme – planlama aracı olan Sprout Social, kullanıcı düzeyinde izinlerle, işbirliği noktasında önemli bir özellik sunar. Takvim özelliği ile bir ekibe günlük olarak nelerin yayınlandığını ve tanıtıldığını kuşbakışı görme imkanı sunan Sprout Social, içerdiği çeşitli sosyal medya analizleriyle performans yönetimini görme imkanı sunar. 30 günlük ücretsiz deneyim şansı sunan Sprout Social’i kullanmanın bedeli 99 dolar ile 249 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

7-Hootsuite

Türkiye’de de kullanımı yüksek olan ve gönderi zamanını planlamanıza imkan sunan Hootsuite’i seçtiğiniz plana göre daha fazla sosyal hesapta paylaşım yapabilecek şekilde kullanabilirsiniz. Üç sosyal profilde 30 gönderi planlamanıza ücretsiz imkan veren Hootsuite, aylık 30 dolarlık bir paketle 10 sosyal profilden sınırsız planlama yapmanızı sağlar. Hootsuite’in 129 ve 599 dolarlık paketleriyle kullanılabilir özellikleri artırabilirsiniz.

8-Buffer

10 sosyal güncellemeyi ücretsiz olarak planlayabileceğiniz veya ücretli bir paketle sınırsız planlama yapabileceğiniz bir freemium modeli ile çalışan Buffer, yeni başlayanlar için, sosyal medya otomasyonunun ne derece değerli olup olmadığını öğrenmelerine imkan sağlar. Mobil, tarayıcı uzantısı ve web sayfası bağlantılarıyla kolay bir ulaşım imkanı sağlayan Buffer, gönderimlerinizin ne kadar başarılı olduğunu gösteren analitik de sağlar.

9-TweetDeck

Kullandığınız tek sosyal medya platformu Twitter ise kullanmanız gereken en önemli sosyal medya otomasyonu da TweetDeck olacaktır. Birden fazla Twitter hesabını yönetmeyi, tweet planlamayı, bildirimlerinizi anlık görmeyi sağlayan TweetDeck, size kapsamlı bir gösterim imkanı sunar. Tweet planlama noktasında da oldukça kullanışlı olan uygulamayı Twitter 2011 yılında satın almıştır.

10-SocialOomph

Ücretsiz kullanıldığında Twitter hesaplarınızı ücretsiz olarak yönetebileceğiniz, tweetlerinizi planlamayı, anahtar kelime takibini, taslakları kaydetmeyi ve daha fazlasını ücretsiz şekilde yapabileceğiniz SocialOomph ile 5 adet hesap ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Ayrıca SocialOomph’un sunduğu profesyonel hesaba kaydolursanız, benzer özellikleri Facebook, Pinterest, Linkedin ve Plurk için de kullanabilirsiniz. Ayrıca e-posta yoluyla tweet atabilir ve blog yazıları ile sayfalarınızı planlayıp yayınlayabilirsiniz.

Ücretli plan ile tüm tweetlerinizi yönetebileceğiniz uygulama, size alışılmadık bir özellik de sunar. SocialOomph ile Facebook ve Twitter için kendi kendini imha eden zaman sınırlı gönderiler ayarlayabilirsiniz.

Sizler de detaylarını yazdığımız yukarıdaki 10 sosyal medya yönetim aracının yanı sıra aşağıda listeleyeceğimiz 11 aracı inceleyerek size uygun olan birini kullanabilir ya da artık üreten bir ülkenin bir bireyi olarak bu araçlardan daha kaliteli bir tanesini üretebilirsiniz. Tercih sizin.

 1. MeetEdgar
 2. CoSchedule
 3. Tailwind
 4. Everypost
 5. Crowdfire
 6. Later
 7. Planoly
 8. Feedly
 9. Sked Socila
 10. Zoho Social
 11. SocialBee

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments