TOGG, Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu kelimelerinin baş harflerinden oluşan, fikri mülkiyet haklarına tamamen ülkemizin sahip olduğu yerli otomobil markamızdır. Otomotiv sektöründe, küresel çapta rekabet edebilecek özelliklerde yerli otomobil üretmek amacıyla 25 Haziran 2018 tarihinde markanın temelleri atılmıştır.

TOGG Türkiye’nin Otomobili

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği girişimiyle Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) kurulmuştur.

TOGG tamamen doğuştan elektrikli, akıllı, teknolojik, sıfır emisyonlu ve doğa dostu bir otomobil olarak tasarlanmaktadır.

togg

2022 yılının sonunda C segmenti (Orta Sınıf) bir otomobil olarak piyasaya sürülmesi hedeflenmektedir. İddialı ve şık bir SUV olarak dizayn edilen TOGG, Devrim otomobiliyle yarım kalan, ülkemizin yerli otomobil hayalini gerçekleştirmek için gün saymaktadır. Yerli otomobil projesi 2030 yılına kadar 5 farklı model olarak geliştirilecektir.

Üretim Platformu

Bursa’nın Gemlik ilçesinde 1.2 milyon m2 alan üzerinde, 230.000 m2 kapalı alanda üretilmesi için fabrika kurulumu hızla devam etmektedir. Senede 175.000 adet kapasite ile 10 yılda 5 farklı TOGG modelinden toplam 1 milyon adet otomobil üretimi hedeflenmektedir.

Avrupa standartlarının üzerinde olması düşünülen üretim platformu Üretim Merkezi, Ar-Ge Merkezi, Stil Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve Yönetim Merkezi ile Mobilite Dönüşüm Parkı kompleksinden oluşacaktır. Yerli otomobilin bataryası da Gemlik’te üretilecektir.

C Segmentinde bir SUV’la başlayacak olan fabrikadaki üretim, takip eden yıllarda % 100 elektrikli C Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri ile devam edecektir.

Türkiye’nin Otomobili’nin fabrika projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olumlu şekilde tamamlanmıştır. Ayrıca otomobillerin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edilmiştir.

Yerli Otomobilin Özellikleri

Tamamen elektrikli olacak olan TOGG, Anadolu kültüründen esinlenerek tasarlanmıştır. Ön ızgarası ve jantlarında lale figürlerinin kullanılması, tarihimizde ve coğrafyamızda lalenin bir kültür mirası olmasından kaynaklanmaktadır.

togg

Özgün, çağının ilerisinde ve modern tasarımıyla göz dolduran TOGG, krom detayları ve karakteristik keskin hatlarıyla gayet prestijli bir izlenim bırakmaktadır. Estetik görünümü ve fonksiyonel özellikleri ile teknolojik olarak küresel çapta ses getirmesi beklenmektedir.

Batarya Teknolojisi

Gelişmiş Lityum-iyon batarya teknolojisi ile uzun menzilli yolculuklar tek seferde tamamlanacak. Batarya konfigürasyonuna göre % 100 şarjlı bir batarya ile 300 km üzerinde veya 500 km üzerindeki mesafeler tek seferde kat edilebilecek. Ankara’dan İstanbul’a veya Antalya’ya tek seferde gidilebilecek. Batarya 30 dakikalık bir süre içerisinde % 80 şarj edilebilme kapasitesine sahip olacak. Üstelik bu bataryalar 8 yıl boyunca garantili olacak.

Otomobilin azami hızının 180 km/h olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

Güç

TOGG’un standart versiyonu arkadan çekişli olarak imal edilecek. Kısaca RW Çekiş Sistemi olarak bilinen bu özelliğe sahip olan modeller 200 beygir gücüne sahip olacak. AWD Çekiş Sistemine sahip olan modeller ise 4 çeker olup 400 beygir gücünde eşsiz bir performans gösterecek.

togg

AWD Çekiş Sistemine sahip olan modeller 0-100 km mesafeyi 4.8 saniye gibi kısa bir sürede tamamlayabilecek. RW Çekiş Sistemi’ne sahip olan modeller ise aynı mesafeyi 7.6 saniyede tamamlayabilecek kapasiteye sahip olacak.

Güvenlik

TOGG, 2022 yılında Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldızı almak amacıyla güvenliğe büyük önem vermektedir. Dayanıklı ve sağlam alt yapısı, ileri seviye sürüş/güvenlik teknolojilerine sahip tasarımı, % 30’lara varan burulma direnci ve online olarak sürekli güncel tutulacak yazılımı ile gayet iddialı bir otomobil olacaktır. Akıllı ve internet bağlantılı olan TOGG, 5G altyapısı ile daha da mobilite deneyimler sunacak. Akıllı cihazlarla entegreli olarak kullanılabilecek ve etkileşim halinde olacak.

togg

Ön aksta yer alan bağımsız MacPherson ve arka aksta kullanılan
tam bağımsız entegre süspansiyon sistemi ile sportif ve dinamik sürüş hissi, mükemmel yol tutuş ve sürüş konforu arasında ideal denge tamamen sürücünün kontrolünde olacak. Standart 7 adet hava yastığı içeren otomobil, hava kanallı ön ve arka fren diskleri ile her türlü hava ve yol koşuluyla uyumlu olacaktır.

Ayrıca TOGG için her konuda çözümler üreten yeterli ve kaliteli servis desteği sağlanacaktır. Servis ve bakım maliyetleri içten yanmalı motorlarla kıyaslandığında minimum seviyelerde kalacaktır. Karmaşık motor yapısı ortadan kalktığı için masraflar ve olası sorunlar neredeyse en alt düzeylere inecektir.

İnteraktif Sürüş

Holografik Asistan, arttırılmış gerçeklik ve 3 boyut ile zenginleştirilmiş görüntü sayesinde yol tarifi ve diğer sürücü destek sistemlerini daha kolay bir şekilde kullanarak güvenli, konforlu ve interaktif bir sürüş imkanı sunacaktır.

Kullanıcı odaklı tasarımı, uzun diz mesafesi, yüksek baş mesafesi ve geniş iç hacmiyle konforlu yolculuklar sunacaktır. TOGG sınıfındaki en uzun aks uzunluğuna sahip olacaktır.

Doğa Dostu Otomobil

Elektrikli Motor Teknolojsine (e-motor) sahip olan yerli otomobil, sıfır tehlikeli gaz salınımı ile ekolojik olarak duyarlı ve doğaya saygılıdır. Düşük üretim maliyeti ve düşük enerji tüketiminin yanı sıra sessiz ve keyifli sürüş deneyimi sunacaktır.

TOGG ve Satış Fiyatı

Şimdiye kadar yerli otomobilin fiyatı hakkında net bilgi verilmemesine rağmen başlangıç paketinin 25.000 $ olacağı tahmin edilmektedir. Güncel döviz kuruna göre bu tutar 185.500 TL olmaktadır. Üst segmentte yer alan diğer otomobillerin ise 30.000 $ (222.600 TL) ve 35.000 $ (259.700 TL) olarak satışa sunulacağı tahmin edilmektedir.

5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments